ІНСТИТУТ РОСЛИННИЦТВА ІМЕНІ В.Я. ЮР’ЄВА
Національної академії аграрних наук України

Стан посівів озимих культур в Харківській області на 20 січня 2022 року

Погодні умови зимового періоду 2021/2022 р., як і в більшості останніх років, вирізнялися підвищеними температурами та нестабільністю термічного режиму. За даними Харківського регіонального центру з метеорології  за першу половину січня внаслідок черги циклонів та антициклонів, які переміщувалася територією області, спостерігалися значні контрасти температур повітря, на території області спостерігався сніг, мокрий сніг, хуртовина. Середня  температура повітря становила  - 5,3 – 7,1°С і була вищою за норму на 1,2 – 1,8°С.  Мінімальна температура повітря знижувалася до - 13 – 16°С, поверхня снігу охолоджувалася до - 15 – 21°С.

Кількість опадів на більшій частині області становила 20 – 27 мм, або 140 – 175% норми. Середня висота снігового покриву коливалася від 10 см до 15 см.  Щільність снігу становила 0,20– 0,35 г/см3.  Глибина промерзання ґрунту  на 20 січня коливалася від 5 до 27 см. Під впливом теплих повітряних мас на більшості полів суцільний сніговий покрив був відсутній, а в північних та північно-західних районах області відмічали утворення на полях притертої льодяної кірки, переважно в пониженнях рельєфу. Її середня товщина становила 1 – 2 мм.

Максимальна швидкість вітру становила 15 – 17 м/с, подекуди до  20 м/с,  що викликало нерівномірність висоти снігового покриву на полях. 

Загрозливих явищ для перезимівлі озимих посівів наразі не спостерігалося. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур (3 см)  була в межах - 1 – 4°С, що значно вище за розрахункову критичну температуру вимерзання (мінус 14 – 16°С для нормально розкущених рослин та  мінус 12-13°С для нерозкущених (1-3 листки) посівів і слабоморозостійких сортів).

Науковцями сектору стійкості до абіотичних чинників лабораторії селекції та фізіології пшениці Інституту рослинництва імені В.Я. Юр’єва НААН проведено обстеження посівів озимих культур. За результатами первинного огляду відібраних рослин станом на 20 січня 2022 р. можна зробити висновок, що значних пошкоджень не виявлено, листові пластинки рослин, які перебували під сніговим покривом, не ушкоджені, тургорні, і лише кінчики довжиною 1,2-1,5 см локально пошкоджені та засохли. Нижні листки, особливо на добре розкущених рослинах, переважно пожовклі та мацеровані внаслідок природної реутилізації поживних речовин в молоді органи та вузли кущення. Відібрані на посівах озимих культур зразки рослин добре відростають, в умовах теплиці у них активно формуються  нові листові пластинки та вторинні корені (рис. 1, 2).

Детальніше