ІНСТИТУТ РОСЛИННИЦТВА ІМ. В.Я. ЮР’ЄВА
Національної академії аграрних наук України

Лабораторія насінництва та насіннєзнавства

Історія підрозділу:

Перша в СРСР лабораторія насінництва та насіннєзнавства була створена за ініціативою академіка В.Я. Юр'єва у 1956 році. Пізніше, у 1960 році був створений відділ насінництва, який безпосередньо займався організацією виробництва і реалізацією насіння еліти і першої репродукції. Паралельно фахівці відді­лу насінництва у тісній співпраці з лабораторією насіннєзнавства прово­дили дослідницьку роботу.

Велика увага в дослідженнях приділялася вивченню причин травмування насіння польових культур, різноякісності насіння та її значення у насін­ницькій практиці; термостійкості насіння при термічному знезараженні; способів передпосівної підготовки насіння. Вивчалися також життєздат­ність і довговічність насіння зернових культур в процесі його зберігання у залежності від способів збирання, післязбиральної обробки і умов збе­рігання; вплив агротехнічних заходів на посівні якості насіння. Вивчалися зміни урожайних і посівних якостей насіння різних культур в процесі їх розмноження для обґрунтування оптимальних строків сортооновлення. Було розроблено технології прискореного розмноження нових сортів, зокрема скороче­них схем виробництва елітного насіння, способів посіву, використання добрив, тех­нології застосування сучасних екологічно безпечних регуляторів росту рослин на насінницьких посівах вівса і гречки. Також розроблено способи прискореного розмноження насіння зернових колосових культур та соняшнику за допомогою регуляторів росту рослин, біопрепаратів, мікродобрив та пестицидів.

В різні роки лабораторією насінництва керували О.І. Богдан, Б.О. Весна, Л.В. Бондаренко, Ю.І. Буряк, лабораторією насіннєзнавства керували І.Г. Строна, В.Г. Діндорого, В.І. Колісник, В.М. Тимчук. У 2006 році лабораторії було об’єднано в лабораторію насінництва та насіннєзнавства під керівництвом кандидата с.-г. наук Ю.І. Буряка, а з 2018 р. завідувачем лабораторії є Ю.Є. Огурцов.

 

                              

Співробітники підрозділу:
  • Завідувач лабораторії
    Завідувач лабораторії

    Огурцов Юрій Євгенович, кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник

  • Колектив лабораторії
    Колектив лабораторії

Напрями роботи:

Лабораторія проводить дослідження з підвищення урожайності, посівних якостей та врожайних властивостей насіння пшениці озимої, ячменю ярого та соняшнику на основі застосування сучасних регуляторів росту рослин, біопрепаратів та мікродобрив у поєднанні з ефективними заходами хімічного захисту рослин та насіння. Вивчає способи оздоровлення насіння за допомогою хімічних, біологічних та фізичних факторів.

 

          

Основні наукові розробки:
  • Спо­сіб передпосівної обробки насіння – інкрустація (A.С. № 1009303, СРСР);
  • Спосіб протруювання насіння сільськогосподарських культур (UA 21428);
  • Технологія оздоровлення насіння зернових колосових культур (UA 21429);
  • Спосіб застосування регуляторів росту Емістим С та Агростимулін для прискореного розмноження насіння ярих зернових колосових культур (UA 25622);
  • Спосіб передпосівного опромінювання насіння зернових колосових культур електромагнітними полями (UA 25623);
  • Спосіб застосування регуляторів росту для прискореного розмноження насіння ярих зернових колосових культур (UA 56165);
  • Спосіб застосування комплексних хелатних мікродобрив «Реаком» для прискореного розмноження ярих зернових колосових культур (UA 56164);
  • Спосіб оздоровлення посівів озимих зернових культур (UA 81280)- Спосіб підвищення врожайності та посівних якостей насіння батьківських ліній та гібридів соняшнику (UA 107576).

Пропозиції щодо наукового супроводу /співробітництва

Лабораторія виконує функції дорадницького органу з питань насінництва та насіннєзнавства у регіоні. У 2017 році на базі лабораторії створена і акредитована Національним агентством з акредитації в Україні за ДСТУ ISO/IEC 17025:2017 до 5 червня 2022 року випробувальна лабораторія насінництва і насіннєзнавства (Атестат про акредитацію №20479), яка за встановленим порядком проводить визначення посівних якостей насіння польових культур, яке вирощується в наукових підрозділах Інституту та в інших с.-г. підприємствах Харківської області. При цьому встановлюються причини погіршення його посівних якостей та видаються рекомендації щодо попередження або усунення таких явищ.

 

       

Основні наукові публікації:
  • Кириченко В.В., Буряк Ю.І., Бондаренко Л.В. Насінництво й насіннєзнавство польових культур / За ред. М.М. Гаврилюка – К. : Аграрна наука, 2007. – 216 с.
  • Буряк Ю.І. Основні методи і технологічні заходи вирощування насіння польових культур. Агротехнологія польових культур: Збірник наукових праць до 100 річчя створення ІР ім. В. Я. Юр'єва УААН, Харків, 2009. – С. 235-278.
  • Буряк Ю. І., Огурцов Ю. Є. Підвищення насіннєвої продуктивності рослин та прискорене розмноження нових сортів і гібридів польових культур. Основи управління продукційним процесом польових культур: Монографія. – За ред.. В. В. Кириченко. – Х., 2016. – С. 537–595.
  • Буряк Ю. І. Огурцов Ю. Є., Клименко І. В., Чернобаб О. В., Клименко І. І., Махнова Л. М. Використання регуляторів росту рослин та мікродобрива при вирощуванні соняшнику. Вісник центру наукового забезпечення АПВ Харківської області. 2018. – Вип. 25. – С. 118-125.
  • Буряк Ю. І., Чернобаб О. В., Огурцов Ю. Є. Здобутки наукової школи насінництва та насіннєзнавства за 1908-2018 рр. Теоретичні дослідження та практичні досягнення Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр’єва НААН: історія та сьогодення (1908-2018 рр.) НААН, Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр’єва. – Харків, 2018. – С. 504-511.
  • Способи підвищення насіннєвої продуктивності батьківських форм соняшнику в умовах східної частини Лісостепу України (Методичні рекомендації). Кириченко В.В., Буряк Ю. І., Огурцов Ю. Є., Клименко І. І., Клименко І. В., Чернобаб О. В., Махнова Л.М., Харків, 2020. 31 с.
Контакти підрозділу:

Завідувач лабораторії Огурцов Ю.Є. +38(095)533-45-47, +38(068)128-91-51

       Старший науковий співробітник Клименко І.І. +38(095)800-63-13, +38(067)262-54-13

e-mail: yurievsemlab@gmail.com